בדיקת שמיעה לתינוקות

מהם הסוגים השונים של בדיקת שמיעה לתינוקות?

כחלק מהערכת שמיעה, ספק שירותי הבריאות של ילדך יבצע היסטוריה בריאותית מלאה ובדיקה. בנוסף, ישנם סוגים רבים ושונים של בדיקות שמיעה לתינוקות. חלקם עשויים לשמש על ילדים בכל הגילאים. משתמשים אחרים מבוססים על גיל ורמת ההבנה של ילדך.

בדיקות שמיעה לתינוק שזה עתה נולד

שני סוגים של שיטות סינון שמיעה של יילודים, פליטות אוטואקוסטיות (OAEs) ותגובת גזע מוח שמיעתי (ABRs) משמשים לבדיקת שמיעה אצל תינוקות. שתי השיטות הללו בטוחות ונוחות.

השיטות הן אמינות וניתן להשתמש בהן בנפרד או ביחד. בתי החולים בוחרים את סוג ההקרנה בה הם משתמשים על סמך עלויות, כוח אדם ומספר התינוקות שנולדו.

  • בבתי חולים מסוימים, תינוקות בחדר הילדים של התינוק או בחדר אמם נבדקים לראשונה באמצעות OAEs.
  • תינוקות שלא עוברים את מבחן ה-OAE הראשון צריכים לעבור סקר שני, באמצעות OAEs או ABR.
  • תינוקות המבלים יותר מחמישה ימים ביחידה לטיפול נמרץ בילודים (NICU) צריכים לקבל את בדיקת ABR.

בדיקת פליטות אוטו-אקוסטיות (OAEs)

אוזניות מיניאטוריות ומיקרופון[1] ממוקמים באוזן, צלילים מושמעים ומודדים תגובה.

  • אם תינוק שומע כרגיל, הד מוחזר לתעלת האוזן ונמדד על ידי המיקרופון
  • כאשר לתינוק יש ירידה בשמיעה, לא ניתן למדוד הד או הד מופחת בבדיקת OAE

מבחן תגובת גזע מוח שמיעתי (ABR)

בדיקת תגובת גזע מוח שמיעתית (ABR) היא הבדיקה הטובה ביותר הזמינה עבור יילודים ותינוקות עד גיל 6 חודשים שיכולה לספק מידע על רמת הקול הרכה ביותר שהאוזן יכולה לשמוע.

צלילים מושמעים לתוך אוזניו של התינוק וטלאים כמו אלקטרודות מונחות על ראשו של התינוק כדי לזהות תגובות. צלילים מוצגים לאוזניים דרך אוזניות קטנות. האלקטרודות קולטות תגובות מעצב השמיעה ומחשב מודד את התגובות לזיהוי תינוקות עם ליקוי שמיעה.

בדיקות שמיעה לתינוק

"בדיקת שמיעה פרטית" של תינוק עשויה לכלול את בדיקות EOAE ו-ABR שתוארו לעיל. ניתן להשתמש בבדיקה זו גם:

  • אודיומטריה התנהגותית. בדיקת סקר המשמשת לתינוקות כדי לצפות בהתנהגותם בתגובה לצלילים מסוימים. ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות.

בדיקות שמיעה לפעוט

הערכת שמיעה של פעוט עשויה לכלול את הבדיקות שהוזכרו לעיל, יחד עם אלה:

  • נגן אודיומטריה. בדיקה המשתמשת במכונה חשמלית כדי לשלוח צלילים בעוצמת קול ובצלילים שונים לתוך אוזני ילדכם. הילד עונד לעתים קרובות סוג כלשהו של אוזניות. מבחן זה משתנה מעט בקבוצת הגיל הפעוט והופך למשחק. הפעוט מתבקש לעשות משהו עם צעצוע (כגון לגעת או להזיז צעצוע) בכל פעם שהקול נשמע. מבחן זה מסתמך על שיתוף הפעולה של הילד, שאולי לא תמיד אפשרי.
  • אודיומטריית חיזוק חזותי. מבחן שבו הילד מאומן להסתכל לעבר מקור קול. כאשר הילד נותן תגובה נכונה, הילד מתוגמל באמצעות חיזוק חזותי. זה עשוי להיות צעצוע שזז או אור מהבהב. הבדיקה משמשת לרוב לילדים בגילאי 6 חודשים עד שנתיים.

בדיקות שמיעה לילד גדול יותר

הערכת שמיעה לילד מעל גיל 3 עד 4 עשויה לכלול את הבדיקות שהוזכרו לעיל, יחד עם אלה:

מבחן שמיעה
  • אודיומטריית טון טהור. בדיקה העושה שימוש במכונה חשמלית המשמיעה צלילים חזקים וצלילים שונים באוזני ילדכם. הילד לובש לעתים קרובות סוג כלשהו של אוזניות. בקבוצת גיל זו, הילד פשוט מתבקש להגיב בצורה כלשהי כאשר הטון נשמע באוזניה. רופאים עשויים לבצע "בדיקת אחוזי לקות שמיעה" כדי לרשום טיפול טוב יותר לילדך.
  • טימפנומטריה (אודיומטריה עכבה). בדיקה שניתן לעשות במשרדי רוב ספקי שירותי הבריאות כדי לעזור לגלות כיצד האוזן התיכונה פועלת. זה לא אומר אם הילד שומע או לא. אבל זה עוזר למצוא כל שינוי בלחץ באוזן התיכונה. זה מבחן שקשה לעשות אצל ילדים צעירים יותר מכיוון שהילד צריך לשבת בשקט מאוד ולא לבכות, לדבר או לזוז.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

אפליקציות למכשירי שמיעה

בעולם הטכנולוגי של היום, יישומים ניידים חוללו מהפכה בהיבטים רבים של חיינו. תחום כזה שבו האפליקציות הללו משפיעות באופן משמעותי הוא בתחום סיוע השמיעה. אפליקציות

קרא עוד »
דילוג לתוכן