אוזן שחיין: מניעה, תסמינים ואפשרויות טיפול

אוזן השחיין, הידועה גם בשם דלקת אוזן חיצונית, היא דלקת של תעלת האוזן החיצונית הנגרמת בדרך כלל על ידי הישארות המים באוזן לאחר השחייה. סביבה לחה זו משמשת כר גידול אידיאלי לגידול חיידקים, המוביל להתפתחות הזיהום. עם זאת, זה לא מוגבל רק לשחייה והוא יכול להיגרם גם על ידי פגיעה בעור בתוך האוזן, בדרך כלל מהדבקה של חפצים כמו צמר גפן.

תסמינים של אוזן השחיין

התסמינים של אוזן השחיין יכולים לנוע בין קל לחמור. בשלבים הראשונים, ניתן להבחין באי נוחות קלה או גירוד בתוך האוזן. ככל שהמצב מתקדם, הגירוד מתגבר ועשוי להיות מלווה בכאב מתגבר, במיוחד כאשר נוגעים באוזן או מזיזים אותו. ניקוז נוזלים בצבע צהבהב עלול להתרחש גם, והאוזן עלולה להרגיש מלאה או חסומה. בשלבים מתקדמים עלולים להתרחש חום, כאבים עזים המתפשטים לפנים, לצוואר או לצד הראש, ואובדן שמיעה זמני אפשרי. אם אחד מהתסמינים הללו חווה, חיוני לפנות לטיפול רפואי.

אלאו קרא את המדריך שלנו על "תסמיני טינטון" כאן

זיהום באוזן

מניעת אוזן שחיין

מניעת אוזן שחיין כרוכה בעיקר בשמירה על האוזניים יבשות וללא פגיעה. לאחר שחייה או מקלחת, הטה את ראשך לכל צד כדי לאפשר למים לברוח, וייבש בעדינות את האוזניים עם פינת המגבת. לחלופין, אתה יכול להשתמש במייבש שיער במצב נמוך כדי לייבש את האוזניים. הימנע משחייה במים עם תכולת חיידקים גבוהה, כמו כמה ג'קוזי או בריכות ציבוריות לא מטופלות. לעולם אל תכניס חפצים לאוזן, אפילו לא כדי לנקות אותם. שימוש באטמי אוזניים בזמן שחייה יכול גם להועיל.

אפשרויות טיפול לאוזן שחיין

לאחר אבחנה של אוזן השחיין, הטיפול נועד לנהל את הכאב ולהעלים את הזיהום. זה כרוך בדרך כלל בשימוש בטיפות אוזניים מרשם המכילות שילוב של אנטיביוטיקה וסטרואידים (כדי להפחית דלקת). אם תעלת האוזן נפוחה מכדי לאפשר לטיפות להגיע לאזור הנגוע, רופא עשוי להחדיר פתיל ספוגה בטיפות כדי לעזור לתרופה לעבור לתוך האוזן. משככי כאבים ללא מרשם יכולים גם לסייע בניהול אי הנוחות.

דלקת אוזניים כרונית

במקרים חמורים, או אם לאדם יש מצבים אחרים שעלולים לסבך את הטיפול, ייתכן שתידרש אנטיביוטיקה דרך הפה או תוך ורידי. זה חיוני להשלים את מהלך הטיפול המלא גם אם התסמינים משתפרים, מכיוון שהזיהום עלול לא להתנקות לחלוטין ועלול לחזור.

לסיכום, אוזן שחיינית היא מצב שכיח אך ניתן לטיפול, והכרת הסימנים, אסטרטגיות המניעה ואפשרויות הטיפול יכולה לעזור לאנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי בריאות האוזן שלהם. בדיקות סדירות והקפדה על היגיינת אוזניים יכולים לתרום רבות למניעת זיהומים כאלה.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על "דלקת אוזן תיכונה כרונית" כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

אפליקציות למכשירי שמיעה

בעולם הטכנולוגי של היום, יישומים ניידים חוללו מהפכה בהיבטים רבים של חיינו. תחום כזה שבו האפליקציות הללו משפיעות באופן משמעותי הוא בתחום סיוע השמיעה. אפליקציות

קרא עוד »
דילוג לתוכן